Kültür Sanat

Kelimelerini Kağıtlara Resmeden Sıra Dışı Bir Yazar: Victor Hugo

Şiir ve roman türünde verdiği başarılı eserlerle tanıdığımız Fransız yazar Victor Hugo aynı zamanda başarılı da bir ressamdır.

Victor Hugo, 46 yaşından sonra, yazmayı bırakıp politikayla ilgilenmeye başladığı dönemde hobi olarak resme de başlamış ve yalnızca 3 yılda (1848–1851) 4.000’den fazla eser ortaya koymuştur.

Yalnızca kâğıt üzerine, küçük ölçekte ve sadece kahverengi veya siyah mürekkeplerle çalışan Victor Hugo; zaman zaman da kurumkömür tozu ve kahve ile çalışarak oldukça sıra dışı çizimler ortaya koymuştur.

Çizimlerini, “edebi yapıtlarını gölgeler” endişesiyle yaşamı süresince yalnızca aile fertleri ile paylaşan Victor Hugo, sanat eleştirmenlerine göre nitelikleri itibariyle “gerçeküstücülük” ve “soyut dışavurumculuk” kategorilerinde çizimler ortaya koymuştur.

Kendisiyle aynı çağda yaşayan Van Gogh ve Delacroix gibi ressamlar, “Hugo yazar yerine ressam olsaydı, yüzyılın önde gelen sanatçılarından olurdu.” şeklindeki ifadeleri ile onun sanattaki başarısını ortaya koymuşlardır.

Ancak her şeye rağmen Victor Hugo hayatı süresince kelimelerin gücüne inanmış ve bundan asla vazgeçmemiştir. Bu sayede, kaleme aldığı “Notre Dame’ın Kamburu” romanı ile yüzyıllardır ayakta duran ve vandalizm tehdidi ile karşı karşıya kalan katedrali yıkılmaktan kurtararak insanlığa armağan etmiştir.

P.S.: 3 Ocak 2017 tarihli Twitter bilgi selini yazıya dönüştürme isteğimizi kabul etme nezâketi sebebiyle “Sanat Cadısı”na teşekkürlerimizi sunuyoruz.

(Twitter: @sanattcadisi)

Yazar Hakkında

Fransız Gastesi

Yorum yap

Paylaş
Bağlantıyı kopyala